Юр.Кон.ВКМНАУ » 16 янв 2013, 13:35
У власника підприємства є передбачене Законом право визначати чисельність працівників і штатний розпис, звільнення працівників, одночасно приймаючи рішення про прийняття на роботу працівників іншої спеціальності та кваліфікації, збільшити чисельність інших посад.
Знайте! При цьому повинні додержуватися правила щодо переведення звільнених працівників на іншу роботу за наявності вакантних робочих місць (посад) і згоди працівників.
Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці власник може запропонувати іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.
Водночас власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про наступне вивільнення працівника із зазначенням його професії, спеціальності, кваліфікації та розміру оплати праці.
ОБМЕЖЕННЯ: вагітних жінок, і тих, що мають дітей віком до трьох років (до шести – у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда, молодих працівників віком від 14 до 28 років, після закінчення чи припинення навчання протягом 2 років після вступу на роботу, їх посади не можна скорочувати. Питання про їх звільнення, якщо підприємство не ліквідується, не може ставитись взагалі.
При здійсненні вивільнення власник має право в межах споріднених професій та посад провести «перестановку» працівників і перевести більш кваліфікованого працівника, посада якого скорочується, за його згодою, на іншу посаду, звільнивши з неї менш кваліфікованого працівника. Але це лише правом!
УВАГА! За працівниками, віднесеними до категорії I-IV громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається переважне право не тільки на залишення на роботі в разі скорочення, але й на працевлаштування. Такому працівникові у першу чергу повинні бути запропоновані вакансії, але ті на які він зможе претендувати з урахуванням його кваліфікації та досвіду роботи.
При скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:
1. сімейним – при наявності двох і більше утриманців;
2. особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
3. працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;
4. працівника, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;
5. учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
6. авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
7. працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;
8. особам з числа депортованих з України, протягом п’яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;
9. працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
Перевага в залишені на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
При визначені категорій працівників, які мають переважне право на залишення на роботі, належить враховувати, що черговість, що перелічена вище, значення не має. Працівникові зазначеному в одному з перших пунктів, не може бути надана перевага на залишення на роботі перед працівником, що належить до категорії, зазначеної в одному з останніх пунктів, тільки через черговість відповідних категорій працівників у переліку.
Працівник, з яким розірвано трудовий договір у зв’язку з скорочення чисельності або штату працівників, протягом одного року має право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу, якщо власник проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації. Переважне право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу надається особам переліченим вище, та в інших випадках, передбачених колективним договором.
Зверніть увагу! При звільненні працівника на підставі п. 1 ст. 40 КзпП України (скорочення чисельності або штату працівників) йому повинна бути виплачена вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.
ПОРАДА! При проведенні скорочення штату не звільняйтесь за власним бажанням або за угодою сторін! Це впливатиме на подальші виплати.
Звертаємо увагу, що законодавство час від часу змінюються, тому представлений зміст не є роз'яснення положень закону, носить рекомендаційний характер. Вирішення окремих ситуацій потребує консультації фахівця.